Co odznacza dobrego fotografa?

www.dolnepowisle.pl

Decydując się na wykupienie sesji czy też na wynajęcie fotografa na jakąś uroczystość powinniśmy wziąć pod uwagę wiele kryteriów, które to określać będą kompetencje i umiejętności danego fotografa. Bez wątpienia warto najpierw zapoznać się z jego portfolio, ponieważ to ono zbiera w sobie cały dorobek artysty. Dzięki temu możemy nie tylko zapoznać się z jego wcześniejszymi realizacjami, ale i być może zainspirować się. Portfolio to jednak nie wszystko. Świetne kadry i niezwykłe ujęcia są niezwykle istotne, ale pod uwagę warto wziąć także chociażby usposobienie fotografa.

Jego charakter stanowi kluczowy element jeśli mowa o współpracy i dobrej komunikacji z klientem. Wśród cech jakimi powinien odznaczać się dobry fotograf należy wymienić przede wszystkim kreatywność. Sama fotografia jako, że jest sztuką, wymaga od swoich adeptów dużej dozy fantazji i kreatywności. Oczywiście są zlecenia niewymagające aż takiej wyobraźni – na przykład zdjęcia do dokumentów. Zasadniczo jednak, większość fotografów powinna być otwarta na nowe pomysły i gotowa do realizacji nawet najdziwniejszych konceptów.

Poza tym, kreatywność przydaje się w ocenianiu potencjałów danej scenerii, jak i modela lub modelki.

Fotograf – jakie cechy powinien posiadać?

Choć kreatywność jest niebywale ważna, to pokora powinna odznaczać każdego adepta sztuki fotografowania. Zarówno podczas rozpoczynania swojej drogi, jak i będąc już profesjonalnym i doświadczonym twórcą, powinniśmy być otwarci na krytykę. Sztuka, ale też inne branże mają to do siebie, że prawie zawsze możemy starać się pracować wydajniej i lepiej. W związku z tym przeświadczenie o własnej nieomylności może znacząco utrudniać dalszy rozwój.

Fotografia odbierana jest subiektywnie, dlatego też dobrze jest radzić się innych, dyskutować i próbować zrozumieć punkt widzenia innych twórców. Fotograf to także osoba wyróżniająca się dużą wrażliwością oraz zmysłem estetycznym. Pozwalają one na dostrzeganie zawoalowanych czasem intryg, emocji i uczuć. Być może to właśnie dlatego tak wiele fotografów może poszczycić się silnie rozwiniętą empatią. To właśnie dzięki niej potrafią oni uchwycić na kadrach ulotne emocje oraz piękno, którego nie widać na pierwszy rzut oka.

Sztuka fotografowania polega bowiem często na tworzeniu takich zdjęć, które będą inspirować, zachwycać, rozczulać bądź też skłaniać do refleksji. Z empatii wynika także spostrzegawczość będąca cechą zwłaszcza fotografów krajobrazów czy przyrody. Pamiętaj, by przywdziać buty emu.