Fotograf na uroczystość – o czym warto pamiętać?

Uroczystości i wydarzenia takie jak wesela, jubileusze, urodziny czy też chrzciny to okazje, na które bardzo często zamawia się usługi doświadczonego fotografa. Dzięki jego obecności goście, ale przede wszystkim organizatorzy zostają odciążeni z obowiązku dokumentowania całego wydarzenia. Poza tym, fotograf taki jest dla większości obecnych nieznany, przez co o wiele łatwiej jest robić mu zdjęcia z zaskoczenia lub ukrycia.

Wtapia się on bowiem w tłum i zasadniczo nie wyróżnia, przez co może jak najwierniej przedstawić na swoich kadrach przebieg konkretnej uroczystości. Jako że utrwalanie i dokumentowanie ważnych wydarzeń jest dziś niezwykle popularne, wiele osób stara się zatrudnić do tego jak najlepszego fotografa. Przede wszystkim, chcąc być pewnym doświadczenia i umiejętności konkretnego fotografa, dobrze jest zapoznać się z jego portfolio.

Dodatkowo, dużym plusem jest także to, czy zajmuje się on na co dzień właśnie fotografią ślubną. Jest to w końcu dość charakterystyczny rodzaj fotografii, który wymaga nieco innego przygotowania, środków, a także realizacji. Trudno porównać to z chociażby sesjami w studio, robieniem zdjęć do dokumentów lub też utrwalaniem krajobrazów.

Choć to tylko jedno z wielu kryteriów, na które dobrze jest zwrócić uwagę, jest ono niebywale ważne. Będzie ono świetnym wyznacznikiem, na przykład podczas poszukiwań fotografa na ostatnią chwilę.

Pamiątka z wesela – czyli jak wybrać dobrego fotografa

Dobry fotograf to jednak nie tylko osoba mogąca pochwalić się niezwykłym portfolio, dużym doświadczeniem, a także najnowszym sprzętem.

To przede wszystkim ktoś, kto musi posiadać pewne umiejętności komunikacyjne, dzięki którym będzie mógł swobodnie dogadać się z klientem. Otwartość na pomysły drugiej osoby, uzasadniona krytyka oraz umiejętność słuchania to zatem kolejne cechy, jakimi powinien odznaczać się dobry fotograf. Komunikacja z klientem to w końcu podstawa do dobrego zrozumienia jego oczekiwań, z które otrzymuje się określone wynagrodzenie.

Prowadząc rozmowy z konkretnym fotografem trzeba zatem zapoznać się dokładnie z jego ofertą i zdecydować na jakieś rozwiązania. Pod uwagę trzeba wziąć na przykład sesję ślubną – czy będzie ona w studio a może w plenerze? Poza tym, wykonana może być nie tylko przed ale i również w dniu ślubu, wszystko zależy zatem od indywidualnych ustaleń i możliwości. Dodatkowo, należy też określić nasze oczekiwania w stosunku do czasu pracy fotografa oraz tego ile zdjęć zostanie nam przekazanych.

Wszystkie te detale pozwolą nam na sprawną i jasno określoną dla obu stron współpracę.