Moda dla dzieci

Kiedy ubiór przedstawicieli danej rodziny ma świadczyć o jej statusie społecznym, nikogo nie można pominąć. Z tego powodu w okresie renesansu moda na odpowiednie ubrania dotyczyła również dzieci. W dużej mierze strój upodabniał ich do starszych, szanowanych członków rodziny.

Ubiór młodego chłopca prawie wcale nie różnił się od tego, który włożyłby jego ojciec czy dziadek. Jednak zamiast popularnych wśród mężczyzn dubletów, młodzieńcy nosili koszule. Bardzo podobnym ubiorem szczyciły się nogi zarówno starszych, jak i młodszych członków rodziny.

Chłopcy również zakładali długie getry, nazywane pończochami. Buty młodzików także były niskie, ale rzadko mogły poszczycić się równie długim i wąskim czubkiem, co te noszone przez dorosłych. Już młode dziewczęta nadzwyczaj często stroiły się w długie, eleganckie suknie.

Zwykle były dopasowane do ciała. Nie zawsze jednak dorównywały jaskrawością i wzorzystością tym noszonym przez dojrzałe kobiety. Górę stroju, podobnie jak w przypadku dorosłych, przeważnie stanowił obcisły gorset.

Niektórzy uważali, że taki przyodziewek pomoże skutecznie zapobiec urośnięciu zbyt dużych, niemodnych wtedy piersi.